Blog

 

 

                                                                                                                                                                                

 

 

 

 

Video o mých retro plnicích perech - inspirace a zrod

                                                                                

 

                                                                                         Také ke zhlédnutí na Youtube           

Inkoust a papír v mikrosvětě

Již v začátcích psaní tohoto blogu mi bylo jasné, že chci-li psát o psacích perech, budu muset napsat také o inkoustech. Vzpomněl jsem si, že ve svých sbírkách mechanických starožitností mám také český mikroskop Meopta, a že bych se mohl na problematiku inkoustů podívat blížeji, přímo mikroskopicky. Jako podklad jsem zvolil křídový papír, obyčejný papír 80 g do tiskárny, pauzovací papír a papír starého typů (kyselý, 50 let starý).

Planeta celulosa 019 1

K pozorování jsem zvolil psací pero mé konstrukce z hrotem Schmidt, kuličkové pera, 3 typy tužek, uhel, document fine liner Centropen, pastelku, Progresso KOH-I-NOR a fixku. (obr. 1)

1

Na prvních vzorcích je obyčejný 80ti gramový papír do tiskárny. To černé kamení je skutečně v papíru, nejedná se o špínu v objektivu.

Planeta celulosa 478Planeta celulosa 479Planeta celulosa 480

Na snímcích čar plnicího pera a kuličkového pera -  propisky je vidět rozdíl mezi inkousty. Inkoust na vodní bázi obsahuje barviva, tvořící barvonosnou složku, která se v rozpouštědle (voda) zcela  rozpouští v homogenní směs. Ta celulózová vlákna probarvuje do hloubky. Náplně do kuličkových per mají místo tekutého inkoustu pastu, která je navalována kuličkou na papír. Místy je v přebytcích vytlačována přes okraj kuličky. Do hlubších pórů papíru neproniká.

020

021

Na křídovém papíru  je rozpíjení inkoustu na vodní bázi méně pozorovatelné. 

022 U propisky je  vynechávání stopy na křídovém papíru markantnější, neboť hladší povrch má ve styku s kuličkou menší tření a méně navaluje pastu na papír. Pasta se více zachytává v hrubším např. kancelářském papíru.

Planeta celulosa 392

Na příkladu interpunkce, která je napsána dvěma směry a rychle, je vidět hlavní rozdíl mezi psacím perem a propiskou. Propiska na hladším papíru klouže a při větší dynamice pohybu hrot vynechává. Čím rychleji pohybujeme hrotem kuličkového pera, tím více její hrot vynechává. Psací pero při rychlejším pohybu stíhá smáčet papír a  linka je nepřerušovaná.

Planeta celulosa 403

Planeta celulosa 405

Planeta celulosa 373

Na těchto snímcích lze sledovat obarvování vláken celulózy červeným inkoustem. Papír byl tenčí a bylo možno jej dobře prosvítit.

Planeta celulosa 469Planeta celulosa 470Planeta celulosa 473Planeta celulosa 475   

Při zkoumání inkoustu jsem neodolal a zkusil i jiné druhy psacích potřeb. 

 

 

Planeta celulosa 483Planeta celulosa 492Planeta celulosa 489Planeta celulosa 493

Psací plnicí pero - díl po dílu : Hrot

Hrot - srdce pera

 

Princip - inkoust na vodní bázi je dopravován efektem kapilarity ze zásobníku inkoustu do hrotu. Kovový hrot je podložen plničem, opatřeným jemným žebrováním. Do jemných žeber plniče vzlíná efektem kapilarity inkoust , proudící ze zásobníku inkoustu tenkou trubičkou. Hrot je opatřen zářezem, kterým inkoust vzlíná z plniče k špičce pera. Plnič také vyrovnává tlak vzduchu mezi zásobníkem a okolím. Tak nevzniká v zásobníku podtlak a inkoust může vytékat. Je li-hrot přiložen na papír, poruší se povrchové napětí inkoustu na špičce pera a inkoust začne vytékat a smáčet hrot. Hrot klouže po papíru mazán v pohybu inkoustem. Papír nasává částečně, nebo zcela inkoust a pero píše. 

 Tabulka Hrot Schmidtjpg

 

Hroty per můžeme rozdělit podle tuhosti. Původní měkké hroty, používané v násadkách a v modelech plnicích per do poloviny dvacátého století, byly ohebné a umožňovaly přítlakem na hrot měnit tloušťku písma. Dnes se používá u většiny plnicích per hrot tuhý, který snáší větší přítlak, na který jsou uživatelé zvyklí z kuličkových per. Tuhost hrotu je ovlivněna jeho konvexitou - čím více je kovová část hrotu konvexní, tím více je hrot tuhý. Tuhost hrotu také ovlivňuje otvor, který se nazývá  dýchací ( pouze příměr, na proudění vzduchu do plniče nemá dopad). Čím je kruhový otvor větší, tím ztrácí hrot na tuhosti. Oválné a srdcovité otvory propůjčují hrotům ještě větší pružnost než otvory kruhové. Některé tuhé hroty dýchací otvor nemají vůbec, jako například hrot Schmidt (což je důkaz, že tímto otvorem hrot ,,nedýchá''). Hrot pera je zakončen ve špičce naletovanou kuličkou z tvrdého kovu (iridium,wolfram aj.), která brání otěru špičky hrotu o papír. V tabulce ,,Hrot Schmidt'' je možno spatřit tuhý hrot z nerezového plechu s iridiovou špičkou (tyto hroty  používám pro svoje pera). Proto, aby hrot dobře psal, je potřeba, aby nebyl plnič, nebo hrot v nesprávné pozici, jak názorně ukazuje tabulka ,,Geometrie hrotu''.

pokračování příště

Geometrie hrotu ořez a hotovo

Psací plnicí pero - díl po dílu

Psací plnicí pero - díl po dílu

                                                                 rozborka tabulka ořez jpeg                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Výhody psacího pera

Výhody psacího pera

Psací pero, v minulosti součást inventáře každé dámy a gentlemana, si v dnešní době razí cestu vpřed, navzdory příchodu nových systémů, především kuličkovému peru. Kuličkové pero masově vyráběné, v současné době největší konkurent klasického plnicího pera, poráží psací pero v souboji cen svou lácí.

Dále nabízí kuličkové pero jistou bezúdržbovost, neboť se předpokládá, že po vypsání náplně propisku uživatel zahodí (vzpomenete si, kdy jste si naposledy koupili náhradní náplň do propisky?). To se však do budoucnosti stává argumentem pro pero, neboť je dnes již zcela jasné, že je potřeba vzhledem k ekologické situaci a omezeným zdrojům na této planetě učinit změnu, jak ve výrobě, spotřebě, tak i v myšlení výroby předmětů.

V čem je tedy psací pero výhodnější a proč se vyplatí do něj investovat?

Především proto, že se s psacím perem lépe a snadněji píše, neboť na kvalitní hrot psacího pera není nutné vůbec tlačit. Pero má psát i když jej pouze přidržujeme za konec násadky a pero spočívá na papíře pouze vlastní gravitací a je po papíru volně taženo. Je to dáno rozdílným systémem dopravy inkoustu ze zásobníku na papír a hustotou inkoustu. U psacího pera tekutý inkoust kapilaritou vzlíná do hrotu, který zároveň při psaní maže. Při porušení povrchového napětí inkoustu na špičce hrotu dotykem o papír inkoust začne vytékat a pero píše.

U propisky se inkoustová pasta nabaluje na kuličku a ta jej navaluje na papír. Při psaní je potřeba podstatně více tlačit na psací potřebu, aby se překonal odpor kuličky, která se tak zarývá více do papíru. To je sice výhoda při psaní přes uhlový papír - kopírák, však při běžném psaní se text nezřídka objevuje plasticky okopírován v následujících listech sešitu.

Jelikož je inkoustová pasta výrazně hustší než běžný inkoust do plnicích per, má menší smáčecí vlastnosti a méně se vpíjí do papíru. Tato nevýhodná vlastnost náplní do kuličkového pera je zřejmá zvláště při psaní interpunkce. Kuličkovým hrotem je pro napsání tečky potřeba zkrátka hrotem trochu popojet, aby propiska začala psát.

Tedy jedním ze silných argumentů, proč psát plnicím perem, je vítězství pera nad propiskou v disciplíně ,,lehká ruka‘‘. Tato vlastnost je důležitá zvláště dnes, v době, kdy je ruka píšícího zemdlelá od tlačítek mobilů, klávesnic nebo počítačových myší a ordinace ortopedů se plní pacienty s neduhy karpálních tunelů a se záněty šlach horních končetin způsobených jednostrannou zátěží.

 

Úvod blogu o retro perech

O psacích perech                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Psací plnicí pera zažívají v dnešní době renesanci a těší se u uživatelů stále větší oblibě. Sám jsem podlehl kouzlu psacích per a psaní s nimi do té míry, že jsem se rozhodl zariskovat a ukončit po patnácti letech v oboru svoji dosavadní kariéru zubního technika, abych se mohl naplno věnovat designu, vývoji a tvorbě psacích plnicích per dle mojí vlastní představy.

Zde na tomto blogu vám představím informace, rady, tipy a zajímavosti, se kterými jsem se seznámil při navrhování, výrobě a používání psacích per. V průběhu času bych chtěl popsat výhody psacích per, konstrukci per díl po dílu, psaní s perem, případné chyby při užívání a jejich odstranění. Dále popíši inkousty, jejich dělení a jejich užití. Věřím, že moje informace, které jsou kryty mojí osobní zkušeností, vás obohatí a budou vám průvodcem ve světě per.

Na vaše případné dotazy nebo podněty, které budou jistě obohacení tohoto blogu, rád odpovím.

 Foto blog

 

 

6 položek celkem