Inkoust a papír v mikrosvětě

Již v začátcích psaní tohoto blogu mi bylo jasné, že chci-li psát o psacích perech, budu muset napsat také o inkoustech. Vzpomněl jsem si, že ve svých sbírkách mechanických starožitností mám také český mikroskop Meopta, a že bych se mohl na problematiku inkoustů podívat blížeji, přímo mikroskopicky. Jako podklad jsem zvolil křídový papír, obyčejný papír 80 g do tiskárny, pauzovací papír a papír starého typů (kyselý, 50 let starý).

Planeta celulosa 019 1

K pozorování jsem zvolil psací pero mé konstrukce z hrotem Schmidt, kuličkové pera, 3 typy tužek, uhel, document fine liner Centropen, pastelku, Progresso KOH-I-NOR a fixku. (obr. 1)

1

Na prvních vzorcích je obyčejný 80ti gramový papír do tiskárny. To černé kamení je skutečně v papíru, nejedná se o špínu v objektivu.

Planeta celulosa 478Planeta celulosa 479Planeta celulosa 480

Na snímcích čar plnicího pera a kuličkového pera -  propisky je vidět rozdíl mezi inkousty. Inkoust na vodní bázi obsahuje barviva, tvořící barvonosnou složku, která se v rozpouštědle (voda) zcela  rozpouští v homogenní směs. Ta celulózová vlákna probarvuje do hloubky. Náplně do kuličkových per mají místo tekutého inkoustu pastu, která je navalována kuličkou na papír. Místy je v přebytcích vytlačována přes okraj kuličky. Do hlubších pórů papíru neproniká.

020

021

Na křídovém papíru  je rozpíjení inkoustu na vodní bázi méně pozorovatelné. 

022 U propisky je  vynechávání stopy na křídovém papíru markantnější, neboť hladší povrch má ve styku s kuličkou menší tření a méně navaluje pastu na papír. Pasta se více zachytává v hrubším např. kancelářském papíru.

Planeta celulosa 392

Na příkladu interpunkce, která je napsána dvěma směry a rychle, je vidět hlavní rozdíl mezi psacím perem a propiskou. Propiska na hladším papíru klouže a při větší dynamice pohybu hrot vynechává. Čím rychleji pohybujeme hrotem kuličkového pera, tím více její hrot vynechává. Psací pero při rychlejším pohybu stíhá smáčet papír a  linka je nepřerušovaná.

Planeta celulosa 403

Planeta celulosa 405

Planeta celulosa 373

Na těchto snímcích lze sledovat obarvování vláken celulózy červeným inkoustem. Papír byl tenčí a bylo možno jej dobře prosvítit.

Planeta celulosa 469Planeta celulosa 470Planeta celulosa 473Planeta celulosa 475   

Při zkoumání inkoustu jsem neodolal a zkusil i jiné druhy psacích potřeb. 

 

 

Planeta celulosa 483Planeta celulosa 492Planeta celulosa 489Planeta celulosa 493