Výhody psacího pera

Výhody psacího pera

Psací pero, v minulosti součást inventáře každé dámy a gentlemana, si v dnešní době razí cestu vpřed, navzdory příchodu nových systémů, především kuličkovému peru. Kuličkové pero masově vyráběné, v současné době největší konkurent klasického plnicího pera, poráží psací pero v souboji cen svou lácí.

Dále nabízí kuličkové pero jistou bezúdržbovost, neboť se předpokládá, že po vypsání náplně propisku uživatel zahodí (vzpomenete si, kdy jste si naposledy koupili náhradní náplň do propisky?). To se však do budoucnosti stává argumentem pro pero, neboť je dnes již zcela jasné, že je potřeba vzhledem k ekologické situaci a omezeným zdrojům na této planetě učinit změnu, jak ve výrobě, spotřebě, tak i v myšlení výroby předmětů.

V čem je tedy psací pero výhodnější a proč se vyplatí do něj investovat?

Především proto, že se s psacím perem lépe a snadněji píše, neboť na kvalitní hrot psacího pera není nutné vůbec tlačit. Pero má psát i když jej pouze přidržujeme za konec násadky a pero spočívá na papíře pouze vlastní gravitací a je po papíru volně taženo. Je to dáno rozdílným systémem dopravy inkoustu ze zásobníku na papír a hustotou inkoustu. U psacího pera tekutý inkoust kapilaritou vzlíná do hrotu, který zároveň při psaní maže. Při porušení povrchového napětí inkoustu na špičce hrotu dotykem o papír inkoust začne vytékat a pero píše.

U propisky se inkoustová pasta nabaluje na kuličku a ta jej navaluje na papír. Při psaní je potřeba podstatně více tlačit na psací potřebu, aby se překonal odpor kuličky, která se tak zarývá více do papíru. To je sice výhoda při psaní přes uhlový papír - kopírák, však při běžném psaní se text nezřídka objevuje plasticky okopírován v následujících listech sešitu.

Jelikož je inkoustová pasta výrazně hustší než běžný inkoust do plnicích per, má menší smáčecí vlastnosti a méně se vpíjí do papíru. Tato nevýhodná vlastnost náplní do kuličkového pera je zřejmá zvláště při psaní interpunkce. Kuličkovým hrotem je pro napsání tečky potřeba zkrátka hrotem trochu popojet, aby propiska začala psát.

Tedy jedním ze silných argumentů, proč psát plnicím perem, je vítězství pera nad propiskou v disciplíně ,,lehká ruka‘‘. Tato vlastnost je důležitá zvláště dnes, v době, kdy je ruka píšícího zemdlelá od tlačítek mobilů, klávesnic nebo počítačových myší a ordinace ortopedů se plní pacienty s neduhy karpálních tunelů a se záněty šlach horních končetin způsobených jednostrannou zátěží.