Výrobní proces

Pera v mé dílně jsou vyráběna klasickými výrobními metodami, jako v minulosti před 90ti lety. Prvotní návrh uhlem a tužkou. Výkresová dokumentace vzniká na kreslicím prkně. Základní tvary per jsou dány třískovým obráběním na ručně ovládaných konvenčních strojích (pásová pila,soustruh,frézka). Následuje ruční broušení a leštění. Proces je zakončen čištěním a galvanickou úpravou všech dílů z al.slitiny-eloxováním. Eloxováním povrchu jsou díly chráněny proti otěru a jinými vlivy a umožňují barvení hliníku eloxačnímim barvami. Všechny díly vznikají v mé dílně. Nakupované komponenty jsou pouze hrot (firma Schmidt), bombička s inkoustem a konvertor (firma Schmidt). Konvertor zásobník na inkoust opatřený pístem taženým šroubovnicí, umožňuje opětovné naplnění pera inkoustem. 

Jak vznikají pera a proč výroba trvá tak dlouho?

Pera vznikají po nařezání materiálu soustružením a frézováním na obráběcích strojích-soustruhu a frézce. Pak následuje broušení smirkovými plátny o zrnitosti 180, 240, 320, 600 a nakonec 800. Dále jsou pera leštěna na leštičce drcenou pemzou s vodou a lešticími pastami - hrubou, střední a jemnou pastou. Před eloxováním je nutné pera odmastit. Odmaštění probíhá v několika krocích - benzínem, ultrazvukovou čističkou, horkou párou a nakonec mechanickým čištěním za pomocí jaru. Končí se speciálním čisticím roztokem pro eloxování. Eloxování samotné pak trvá 1 hodinu. Následuje barvení v předehřáté barvicí lázni a proces je ukončen ustalováním varem per v destilované vodě - také 1 hodina. Celá výroba končí složením pera a jeho komponentů. Proces eloxování klade vysoké nároky na dodržení technologického procesu a přímo klinickou čistotu dílů a eloxovacích lázní. Během manipulace se díly nesmí ničeho dotknout. Celkově tak výroba jednoho pera zabere okolo 10-15 hodin čistého pracovního času, dle typu pera.

 

Individuální přístup

Mou snahou je, aby zákazník získal pero, jak se říká ,,šité na míru''. Zájemce o pero si může vybrat z nabídky 4 per. Ke každému modelu pera nabízím 3 barevné kombinace, 3 tloušťky hrotů. Dále si zákazník zvolí, jestli chce pero s bombičkou, nebo s konvertorem, který umožňuje plnění pera z nádobky s inkoustem. Pro toho, kdo by chtěl do pera vložit svoji myšlenku, nebo věnování drahé osobě, je určeno gravírování ZDARMA (text je nutno poslat do e-mailu). Pera jsou vybavena sériovým číslem a jsou doprovázena protokolem o pravosti. V případě, že by někdo chtěl jinou barevnou kombinaci, nebo jinou barvu, napište mi, prosím, zprávu do e-mailu.